VAROVANIE: Snívanie na Slovensku je zdraviu nebezpečné!

Autor: Jozef Bubnár | 19.12.2015 o 0:00 | (upravené 19.12.2015 o 18:34) Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1823x

Titul "rojko", pred aj za menom, mi za posledné dva roky života pridelili mnohé skúsenosti s realitou. A viete čo? Priznávam. Tento status si naozaj zaslúžim nosiť. Ja úbožiak som totiž veril v poctivú prácu, talent a hodnoty...

    Keď som sa pred vyše dvoma rokmi začal naplno venovať v svojom voľnom čase mimo práce učiteľa (a tá poskytuje oproti súkromnému sektoru trhu vskutku dostatok voľného času) tvorbe modernej pop music, mal som pred očami pekný sen. Sám som totiž veril mottu, ktoré my, páni "profesori" spoza katedry, radi a frekventovane opakujeme svojim žiakom: "Kto bude tvrdo makať a k tomu využije aj svoje talenty, bude sa mať určite dobre..."

    Ten môj spomínaný sen bol veľmi prostý. Po desiatich rokoch tvorby kresťanskej pop rockovej hudby ponúknuť moje kreatívne skladby aj sekulárnemu publiku. A keďže som popritom chcel do textov namakanej americkej produkcie implementovať aj svoje hodnotové rebríčky, vznikol tak akýsi hybrid citlivej sentimentálnej tvorby s nekompromisným "showbizovým driveom". Narodil sa môj projekt B-Joey, ktorý som za pomoci svojho kamoša a famózneho producenta Randyho Gnepu začal brať až ne-slovensky príliš vážne.

    Ak po aplikovaní všetkých naivných učiteľských rád o tvrdej drine a talente vzniknú v priebehu 30 mesiacov mnohé kvalitné songy, plné značných finančných investícií, týždňov a nocí stráveného času v štúdiu, či stoviek spotrebovaných McDonald's hamburgerov, naskytuje sa prirodzene otázka, ako ich verejnosti aj predstaviť. Moja detská duša kolaborujúca s čistým myslením mojich dvoch malých dcérok mi hneď našla veľmi jednoduché riešenie: "Oslov predsa najpopulárnejšie rádiá na Slovensku. Veď aj tam pracujú len ľudia. Musíš sa s nimi o tom iba porozprávať, a keď začujú tú kvalitu, máš to tam!" S úsmevom na tvári, tešiac sa z tohto (s)prostého východiska, som sa dal do práce.

    Ak ste niekedy videli film X-Men: The first class, zaiste vám nie je cudzia postava Wolverina, stvárnená neopakovateľným drsným outfitom Hugha Jackmana. V tomto videu je zosrihaná krátka pasáž z filmu, veľmi silne podobajúca sa aj na moju snahu o nadviazanie dialógu s ľuďmi v mainstreamových vysielačoch. (Podotýkam, že obraz môjho snaženia sa je stvárnený v postavách tých dvoch pánov vzadu, ktorí sa tiež snažili iba začať normálnu humánnu konverzáciu...)

    Po prvom neúspechu v mojom úbohom manažérskom know-how som nadobudol presvedčenie, že mojim produktom (pesničkám), chýbajú tak ako napríklad vínam, snáď ešte nejaké tie ocenenia za kvalitu zo zahraničia. Vína s nalepenými medailami pochádzajúcich spoza hraníc SR chce mať v ponuke na predaj predsa každý dobrý obchod. Určite to tak bude aj s hudbou, pomyslel som si. Tak som teda počas krátkeho času získal množstvo svetových "pečiatok". Najlepšia kompozícia pre skladbu Not Afraid na medzinárodnom európskom festivale Carpathia v poľskom Rzeszowe za rok 2014, titul Finalist (najlepšia desiatka z celého sveta) za videoklip Broadcast na UK Songwriting Contest v Londýne, najlepšia skladba za mesiac október pre skladbu The Voice of Innocent v súťaži The Akademia Music Awards v USA a ešte rôzne iné.

     Všetky tieto úspechy zaujali aj rôzne najčítanejšie slovenské portály a napísali o nich aj množstvo článkov. Videoklip k piesni Humanity, ktorý mal v snahe šíriť posolstvo mieru do vojenského konfliktu na Ukrajine, bol dokonca ako aktivita učiteľa so svojimi študentmi odvysielaný jedného dňa aj v Hlavných TN na Markíze. Summa summarum som začal tieto ocenenia posielať znovu do našich top rádií s presvedčením, že teraz už snáď moje "výrobky" budú mať pre nich vyššiu hodnotu. Tentokrát som sa ale dozvedel od istého človeka z onoho Matrix sveta, že som nesmierne otravný a drzý človek. Iste... Veď informovanie niekoho o úspechoch s následnou prosbou o zaradenie piesne do jeho playlistu je predsa na hrane kriminálnej činnosti a non-konformného správania sa. A čo teda ďalej?

    Súčasne s mojimi snahami o rokovania s Goliášom prebiehala aj štandardná metóda prezentácie mojej tvorby skrz sociálne siete. Zopár krát som využil aj platenú kampaň za pár drobných na Facebooku, no s minimálnymi výsledkami. Naopak, čím viac som tvoril a písalo sa o mojej práci, tým menší záujem o ňu bol, ba čo viac som z nepochopiteľných príčin stratil aj množstvo priateľov. Posledným klincom do rakvy bola udalosť spred dvoch týždňov, kedy som na môj email dostal správu od istého pána, študenta bezpečnostných technológii, ktorý si dal tú námahu a vystopoval, že jedna zo svetových súťaží, ktoré média v súvislosti so mnou prezentovali, je podvod a žiada, aby som veci uviedol na pravú mieru. Koľko vianočnej pohody do mojej pseudo kariéry... 

    Cieľom tohto blogu nie je ako neúspešný lúzer hejtovať naše rádiá, či posťažovať sa na štandardnú slovenskú neprajnosť. Veď predsa nikto nemôže súkromným spoločnostiam diktovať, čo majú ponúkať svojim klientom a každý z nás si občas "vytrie ústa" o toho druhého, aj keď sa snaží byť dobrým človekom. Zmyslom tohto textu je ľuďom s neskazenou dušou podať svedectvo o skúsenosti s realitou. Mne tento sen nevyšiel. Čo za tým bolo, netuším. Zo srdca prajem všetkým ostatným, aby sa im ich túžby splnili nad očakávania. Mne sa napríklad splnil sen o skvelej rodine, čo ma napĺňa skutočným šťastím. Píšem tento blog však preto, lebo netuším, čo budem žiakom hovoriť, keď sa raz zase vrátim do učiteľskej brandže. Musím vymyslieť niečo menej zavádzajúce. Niečo, čo ich bude motivovať, no zároveň nedá falošné nádeje do budúcnosti. Napríklad: "Kto bude tvrdo makať a k tomu využije aj svoje talenty, bude mať pocit z dobre vykonanej práce a Ježiško mu prinesie veľa darčekov" :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?